GSP Global Study Program Auth Chiba 2017

Νέα της Πολυτεχνικής
Τρίτη 05, Σεπτεμβρίου 2017 10:27

Global Study Program  Auth-Chiba 2017

Για τέταρτη συνεχή χρονιά υλοποιήθηκε το Διεθνές Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα το οποίο αποτελεί δράση που εντάσσεται στο πλαίσιο της Επιστημονικής Συμφωνίας Συνεργασίας του ΑΠΘ με το πανεπιστήμιο Chiba της Ιαπωνίας και συντονίζει το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης.

Το θέμα της φετινής διοργάνωσης ήταν  το “Cross-cultural Encounters for Regional Development” και επελέγησαν να το παρακολουθήσουν 13 Έλληνες και 12 Ιάπωνες φοιτητές, με διεπιστημονικό υπόβαθρο σπουδών. Τα μέλη της ελληνικής ομάδας έλαβαν υποτροφίες της Iαπωνικής κυβέρνησης για τη μετάβασή τους στην Ιαπωνία, ενώ η Κοσμητείσ της Πολυτεχνικής Σχολής και το ΑΠΘ, επίσης, στήριξαν  οικονομικά το Πρόγραμμα.

Το ανθρώπινο δυναμικό αποτελεί τη βασική συνιστώσα της ανάπτυξης και η επιτυχής πολιτισμική αναμέτρησή του σε ένα παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον συμβάλει θετικά στην τοπική και περιφερειακή ανάπτυξη.

Ελένη Παπαδοπούλου
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια